CV hazırlamak iş yaşamında kendinizi tanıtmanın en  kullanışlı yoludur. Kişisel bilgilerinizi size mümkün olan en iyi şekilde sunma biçiminde iletmenin yoludur. CV, içinde pazarlama yaptığınız bir pazarlama belgesidir.Kendinizi pazarlamanıza yardımcı olur. Becerilerinizi, yeteneklerinizi, niteliklerinizi ve tecrübelerinizi “işverenlere” “satmanız” gerekir. Belirli bir kariyer alanındaki işverenlere birden fazla başvuru yapmak için kullanılabilir. CV ler kurumsal kimliğin önemli birer parçasıdır.

İyi bir özgeçmiş nasıldır?
Bir özgeçmiş yazmak ve sunmak için tek bir “doğru” yol yoktur ancak aşağıdaki genel kurallar geçerlidir:
-Başvurduğunuz belirli meslek veya kariyer alanını hedefler ve sunmanız gereken ilgili becerileri ortaya çıkarır.
-Dikkatli ve açık bir şekilde düzenlenmiştir: mantıksal olarak sıralı, okunması kolay ve sıkışık değildir
-Bilgilendirici ama özlüdür.
-İçerik, yazım ve dilbilgisi açısından doğrudur.

Adaylar CV’lerinde ne gibi hatalar yapıyor?
İşverenlerin yaptığı bir ankette aşağıdaki hataların en yaygın olduğu tespit edildi :
-Yazım ve dilbilgisi hatası % 56
-İşe özel değil   % 21
-Uzunluk doğru değil 16 %
-Zayıf format ve dikkat çekici yer a yok 11 %
-Başarı yok % 9
-İletişim ve e-posta sorunları % 8
-Hedef / profil çok belirsiz 5 %
-Fotoğraf sahibi olmama % 1
CV ne kadar uzun olmalıdır ?
Kesin kurallar yoktur, ancak genel olarak, yeni bir mezunun CV’si A4 kağıdın iki yüzünü geçmemelidir. Kariyer geçmişinizi tek bir taraftan rahatça özetlerseniz, bu iyi ve spekülatif uygulamalar yaparken ve kendinize kısaca değinmeniz gerektiğinde avantaj sağlar. Bununla birlikte, önemli unsurları dışarıda bırakmamalı ya da metninizi bu tek tarafa sığdırmak için çabalamamalısınız . Akademik ve teknik özgeçmişler 4 ya da 5 sayfaya kadar uzun olabilir ancak yine de çalışmalarınızı kısaca özetlemekte fayda var .
Cv ‘nizi hazırlarken bilgilerinizi okuyacak kişiyi baz alın nasıl bilgilerin ne şekilde görmek isterdiniz? Bu cv hazırlarken size yol gösterecektir ve başarılı bir cv oluşturmanızı sağlayacaktır . Bu şekilde iş yaşamında bir adım öne geçecek ve hayalinizin işini alabileceksiniz .