Beslenme alışkanlığınınız ne şekilde değişirse değişsin hepimiz beslenmemize önem veririz ve sağlığımız için çok masraf yapabiliriz.Peki,bir besin için en fazla ne kadar ödeyebilişininiz? Dünyada öyle lezzetler var ki 100 gr mı ile bir ev satın alabilir ,yatırım amacı olarak kullanabilirsiniz. Ender bulunmaları ve sağlığa olan faydalarından dolayı fiyatlaır uçuk rakamlara uzanan bu lezzetler ,duyanları şaşırtıyor.


1.Matsutake Mantarı -1000 Dolar
Japonya ‘da bulunan matsutake mantarı ,ender bulunması ile tanınıyor. Tüfü mantarına benzer keskin aromasıyla yemeklere lezzet katan matsutake mantarı, oldukça rağbet gören bir ürün. Fiyatına rağmen sevenleri tarafından tüketilmek isteniyor.


2 .Çörek -1000 dolar
Ucuz  ve doyurucu olması  ile oldukça rağbet edilen çörek ,özel yapım olunca dünyanın en pahalı yiyeceklerinden birine dönüşebiliyor. New Yorklu aşçı Frank Tujague tarafından yapılan bu pahalı çörek trüf kreması ve yenilebilir altın içeriyor.  Sunumuyla göz kamaştıran çörek ,1000 dolar ödemeyi gözden çıkaran müşteriler için özel olarak hazırlanıp servis ediliyor.


3.  Omlet-1000 dolar
Hepimizin tercih ettiği ve en ucuz yiyeceklerden olan yumurta, farklı maddelerle bir zengin yiyeceğine dönüşebiliyor.  New York’ta bulunan Le Parker Meridien Otel’de hazırlanan 1000 dolar değerindeki omlet Sevruga havyarı ve bir adette ıstakoz içeriyor.  Sunumunda da hayvarlar bulunan omlet, zengin müşterileri tarafından oldukça talep görüyor.


4. Wagnu Eti –2800 dolar
Zaten pahalı bir gıda maddesi olan Wagnu Eti ,Japonya’nın Kobe Şehrinde daha da pahalı bir yiyeceğe dönüşüyor. Kobe ‘de sadece birayla beslenen ve masaj yolu ile rahatlatılan etlerden temin edilen wagnu eti 2800 dolar değerinde.


5.Samundari Khazana –3200 dolar
“Su ürünleri hazinesi” anlamına gelen adıyla samundari khazana havyar, deniz salyangozu ,ıstakoz ve yenilebilir altın içeriyor. Ürün Londra’daki bir restoranda sunuluyor.


6. Pizza Royale- 4200 dolar
İskoç füme, eski balzamik sirke ,havyar ve geyik etinden oluşan pizza bunlara ek olarak yenilebilir altın ile süsleniyor.


7. Dansuke Karpuzu –6100 dolar
Sadece Japonya’da Dansuke’de yetişen bu karpuz siyah renkte ve gevrek bir kıvama sahip .


8.Yubari Kavunu –22000 dolar
Japonya’da yetişen kavun tüfü arazide yetişiyor ve dünyanın en lezzetli kavunu olarak kabul görüyor.


9. Elmas Havyar –15000 dolar
Beluga balığının yumurtasından elde edilen havyarı özel yapan şey üretildiği balık. Beluga balığı soyu tükenmekte olan ve sadece Hazar denizinde bulunan bir balık türü.


10. İtalyan Beyaz Alfa Mantarı -160000 dolar
Mantarların “kutsal kadehi” olarak isimlendirilen mantar yoğun bir tada ve lezzete sahip.