Giyinmek insanların temel gereksinimlerinden birisidir. Giyinmek insan için her ne kadar ihtiyaç olsa da aynı zamanda kişilerin toplum içinde iyi ya da kötü yer almasını sağlayan unsurlardan birisidir. Kişiler sosyal çevrede giyimleri ile öncelikle kabul görürler. Sonrasında başkalarının gözünde değer bulurlar. Hiç kimse kötü giyimli birinle diyolog kurmak istemez. İster istemez çekimserlik hissedebilir. Aynı şekilde güzel ve yerinde giyinen kimseler sosyal çevrede daha çabuk kabul görürler. Sizlere makalemizde etkili ve güzel giyinmenin püf noktaları hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız. Böylece daha iyi bir giyim stili ile çok daha etkili bir görünüme sahip olacak ve daha çok kişi tarafından ilgi göreceksiniz. Bu da sosyal çevrenizde daha etkili olmanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Güzel giyinmek sanattır. Herkes güzel giyinir mi diye soracak olursanız tabi ki bu sorunun cevabı hayır olacaktır. Bilgisizlik, kültür ve çeşitli bazı nedenlerden dolayı nasıl giyinmesi gerektiğini bilmeyen pek çok insan vardır. Güzel giyinmek deyince eminiz birçoğumuzun aklına pahalı moda markaları geliyor. Bu tamamen yanlıştır. Modaya her ne kadar uyum sağlasanız da , markalı giyimden vazgeçmeseniz de nerede ve nasıl giyinmesini bilmiyorsanız etkili ve güzel giyinmeniz söz konusu olamaz Sadece pahalı, markalı şekilde giyinirsiniz. Etkili ve güzel giyinmezsiniz. Etkili ve güzel bir giyim stili için öncelikle bu konuda bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu konuda bilginiz yoksa kendinizi bu konuda yetiştirebilirsiniz. Ya da bu konunda uzman görüşünden faydalanabilirsiniz. Uzman bakış açısıyla çok daha etkili bir giyim stiline sahipn olabilirsiniz.

Kendinizi Tanıyın

Kendini tanımak kişinin her hatlarıyla kendini bilmesinden başlar. Etkili ve güzel giyinme için öncelikle kişinin kendisine nelerin yakıştığını, hangi renklerin ya da hanigi giyim tarzının yakıştığını bilmesi gerekir. Bunun için de vücut şeklimizi iyi bilmemiz gerekir. Vücudunuzu tanımanız giyeceğiniz kıyafetlerin bedeninize uygun olmasını sağlayacaktır. Uygun beden aralılarnıza göre ve vücut şeklinize göre öncelikle kıyafet seçiminiz etkili giyinme konusunda size yardımcı olacaktır.

Bedeninize uygun kıyafetler seçtikten sonra sizin kişiliğinize ve yaşam tarzınıza uygun olan kıyafetleri seçmeniz de önemlidir. Bunun için ten renginizden, kişilik yapınıza kadar kendinizi çok iyi bilmeniz ve ona göre kıyafet seçmeniz gerekir. Böylece giymiş olduğunuz kıyafet sizinle ve kişilik yapınızla uyum içerisinde olmuş olur. Bu da bir nevi giydiğiniz kıyafetin sizin yansımasıdır. Size ait bir stil ile etrafınızdaki kişiler üzerinde bu şekilde etkili bir görünüm oluşturabilirsiniz. Uyumsuz sizi yansıtmayan giysiler sizi yansıtmayacağı gibi sizi huzursuz ve mutsuz edecektir. Kıyafet seçimi yaparken sizi yansıtan, sıkmayan, rahat ve mutlu olabileceğiniz kıyafetler seçmeyi deneyin.

Uyumlu Giyinin

Seçtiğiniz kıyafetlerin diğer aksesuarlarınızla uyumu önemlidir. Giyeceğiniz ayakkabıdan, çantaya, takacağınız takılara kadar her şeyin uyum içinde olması etkili ve güzel giyim stilleri içerisinde yer almaktadır. Bunlar dışında gideceğiniz ortama göre giyinmeniz etkili ve güzel bir giyim stili sergilemenizde en önemli kurallar içerisindedir. Ne kadar güzel giyinirseniz giyinin giydiğiniz kıyafet gittiğiniz ortama uyum sağlamıyorsa etkili ve güzel bir giyim sergilemeniz söz konusu olamaz. Her kıyafeti uyugun şekilde yerine göre giymek önemlidir. Örneğin şık bir davete giderken sıradan günlük bir kıyafetle katılmanız sizi çevrenizde mahçup bir duruma düşürecektir. Aynı şekilde spor yaparken, günlük aktivitelerde olduğundan fazla abartılı giyinmek te sizi gülünç bir duruma düşürebilir. Bu açıdan iyi bir giyim stili sergilemeniz için gideceğiniz ortamdan, seçeceğiniz aksesuarlara kadar herşeyin uyum içerisinde olması sizi olduğunuzdan daha etkili ve güzel bir görünüme kavuşturacaktır.