Hababam Sınıfıyla tanıdığımız ve Güdük Necmi lakabıyla bildiğimiz Halit Akçatepe 31 Mart 2017 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Peki ya Halit Akçatepe kimdir diye merak ediyorsanız, işte bu sorunuzun yanıtını yazımızda bulabileceksiniz. Üstelik hayatına dair hiç bilmediğiniz ayrıntılara da böylelikle ulaşabileceksiniz.

1 Ocak 1938 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini açan usta oyuncu, Türk Sineması’nın unutulmaz isimlerinden olmayı başarmıştır. Aslen Ordu Ünye’li olan Akçatepe’nin, babası Sıtkı Akçatepe ise anne tarafından Osmanlı İmparatorlu’nun Lale Devri Sadrazamı olan Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın torunudur.

Halit Akçatepe kiminle evli, kaç çocuğu var?

Tülin Akçatepe ile 1963 yılnda hayatını birleştirmiş, ancak 1981 yılında ayrılmıştır. İkinci evliliğinde yaş farkından dolayı gündeme gelmiş olup, kendisinden 39 yaş küçük olan Rezzan Akçatepe ile 1999 senesinde evlenerek,  2009 yılında ise yine boşanmıştır.
Bu evliliklerinden Itır, Ebru ve Günsu olmak üzere toplam 3 çocuğu bulunmaktadır.

Halit Akçatepe oyunculuğa kaç yaşında başladı?

Babasının film yönetmesi olması sebebiyle ilk oyunculuğunu 5 yaşında çekmiştir. Sonrasında Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olarak askerlik görevini de yapmış ve Tatlı Dillim filmiyle 1972’de şöhreti yakalamayı başarmıştır.

Halit Akçatepe’nin meşhur filmleri nelerdir?
Mavi Boncuk, Köyden İndim Şehire, Hababam sınıfı, Süt Kardeşler olmak üzere pek çok Yeşilçam filminde ve dizilerde oynayarak başarısını yıllar boyunca sürdürmeyi başarmıştır.

Halit Akçatepe Neden vefat etti?
Ne kadar sevildiğini cenazesinde görebileceğimizi belirten usta oyuncunun ölümü sevenlerini yasa boğdu. Ölüm nedeni olarak ise kalp krizi olduğu açıklandı. Hastaneden gelen açıklamaya göre uzun süredir tedavisi devam eden Akçatepe’nin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı söylendi. Bir süre önce beyin damarlarındaki hasar nedeniyle felç geçiren nadide sanatçımızın ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.