Öğrenmek istediğiniz dil ne olursa olsun ,hepimizi yabancı dil öğrenmekten soğutan bir deneyimi olmuştur. Kurslara delice paralar yatırmış , tüm zamanımızı harcatan dil derslerinden yeterli verimi almamış , “I liebe dich” ten ileri gitmeyen Almanca bilginiz ile  yabancı dil serüveninize ara vermiş ve hatta sonlandırmış olabilirsiniz.  Ama 21. Yüzyılda yeni bir dil öğrenmek çok daha kolay ve hızlı yollara sahip.
1 .Dil partneri bulmak
Bir dili öğrenmenin en kolay yollarından biri o dli ana dili olarak kullanan birilerinden öğrenmektir.  Eğer İtalyanca öğrenmek için İtalya’da yaşayacak zamanınız ve imkanınız yoksa ,internet aracılığı ile belki evinizde bir İtalyan arkadaş ayarlayabilirsiniz.  İnternette birçok site bir dil partneri bulmanız için yardım etmekte. Bu siteler sayesinde istediğiniz dili konuşan birilerini bulabilir ve dil değişimi yapabilirsiniz.Dil öğrenirken sosyalleşmenizi sağlayan bu yöntem ile dil öğrenmek daha eğlenceli bir aktivite olabilir.
2. Oyun oynayarak dil öğrenmek
Şu bir gerçek ki oyun oynamak bir nesle temel İngilizce bilgisi kazandırdı. Yabancı dildeki oyunları oynamak belki de dil öğrenimindeki en eğlenceli yol. Oyun oynarken fark etmeden yeni kelimeler öğrenebilir ve öğrenmek istediğiniz dildeki kelime bilginizi artırabilirsiniz.  Her ne kadar genelde İngilizce dil inde oyunlar yaygın olsa da İspanyolca ve Almanca gibi yan dil seçenekleri ile sizde oyun oynarken dil öğrenebilirsiniz.
3. Müzik dinleyerek dil öğrenmek
Yabancı dilde müzik dinleyerek yeni bir dil öğrenmek oldukça kolay ve eğlencelidir.  Müzikleri orijinal dilindeki sözleri ile dinlemek ve anlamaya çalışmak dil öğreniminde size oldukça yardımcı olacaktır Özellikle yabancı dilde karaoke yapmak öğrenmek istediğiniz yabancı dili nasıl telaffuz etmeniz gerektiği konusunda size yol gösterir.
4. Yabancı dilde film izlemek
Yabancı dilde film izlemek size doğal bir yoldan dil öğrenmeniz konusunda yardımcı olur. Altyazıları ile yabancı bir filmi izlemek hem kelime ve cümle bilgisini artırır hem de kelimeleri doğru şekilde nasıl telaffuz edeceğinizi öğretir.  Başlangıç olarak koca bir filmi yabancı dilde anlamaya çalışmak zor gelse de kısa film izlemekle başlanabilir.