1. Kalori hesaplamaktan vazgeçin
Kalorileri hesaplamak, inatçı yağlarınızı kaybetmeye çalışırken sizin için olan en ağır kilo kaybı yöntemidir.  Metabolik hız ,kalori hesaplamalarından çok daha önemlidir . Bu nedenle kalori saymaya ihtiyaç duymayacağınız sağlıklı yemekleri tercih edin.Yağ kaybederken ,kas kazanmanızı sağlayacak besinler tercih edin .
 2. Ölçüler ve aynalar yalan söyleyebilir ama fotoğraflar asla !
Kendinizi aynada günlük olarak gördüğünüzde, kilo vermede hiçbir ilerleme olmadığını düşünmeye başlarsınız. Bununla nedeni beyninizin mevcut görüntünüze uyum sağlaması ve 5 gün önce neye nasıl baktığınızı hatırlamamasıdır. Ancak kamera sizi hiçbir zaman yalan söylemez ve görüntünüz hakkındaki en doğru bilgiyi veriri .Bu nedenle motivasyonunuzu sürekli yüksek tutmak için haftada 2 defa fotoğrafınızı çekin ve kendinizi takip edin.
3.Ne yediğinize odaklanın
Hep söylendiği gibi :Ne yediğinizi sizi yansıtır. Atık ve toksinler dolu kokuşmuş bir kutu olmak ister misiniz? Kesinlikle hayır! Bu nedenle: Diyetinizin mümkün olduğunca çok renkli ve zengin olmasını sağlayın – proteinler, yavaş karbonhidratlar, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller. Dışarıda, özellikle de yağda kızartılmış yiyecekleri yemeyi bırakın. Nasıl  yemek pişirileceğini bilmiyorsanız (veya sevmiyorsanız) sağlıklı beslenme için öğrenmeniz gerekir. Google, sağlıklı ve lezzetli yemek tarifleri ile doludur. Tutarlıysanız, pişirme becerileriniz bir düzeyde sanata erişebilir.
4. Günde beş öğün yemek yiyin
Günde beş öğün yemek metabolizmanızı canlı tutar ve kilo vermenizi hızlandırır . Bilimsel sonuçlar gösteriyor ki günde beş öğün yemek tüketen bireylerin metabolik hızı günde 3 öğün tüketen kişilere göre oldukça fazladır. Bu nedenle eğer sizde kilo vermeyi amaç edinmişseniz günde beş öğün yemek yemeye başlayın .
5. Spor yapmayı eğlenceli hale getirin
Spor yapmak , zayıflamanın en temel yollarındandır ve sürekliliği olması gereklidir .Bu nedenle eğelendiğiniz sporu bulun ve düzenli  olarak yamaya çalışın .Bu sayede sevdiğiniz bir aktiviteyi yaparak kilo verebileceksiniz . Sporu eğlenceli hale getirin ve zayıflamayı eğlenceli bir serüvene dönüştürün .