Makine öğrenmesi ve yapay zeka son yılların en popüler konuları arasında yer alıyorlar. Makine öğrenmesinin yapay zekanın içinde yer aldığını söyleyebiliriz. Peki bu konunun müzik, film veya dizi önerisi almakla ilgisi ne? Böylesi bir öneride bulunmak için öncelikle zeki bir canlı olmanız gerektiği varsayımını yapabiliriz veya bir şekilde öğrenmeniz gerekmekte de diyebiliriz. Örneğin Lost dizisi gibi içerisinde hem aksiyon hem de bilim kurgu – fantezi öğeleri olan bir dizi arıyorsanız, aradığınız bu yeni diziyi benzer kategorilerde diziler içerisinden seçebilirsiniz. Fakat aslında siz gerçekten böyle bir arayış içerisinde değilsinizdir. Yani istediğiniz şey tümüyle aynı kategoride olan tümüyle benzer özellikleri olan bir şey değildir. Öyle olsaydı gidip Lost’u tekrar seyredebilirdiniz. Bu noktada şimdiye kadar her daim arkadaşlarımıza danıştık, benzer deneyimlere sahip insanlara güvendik. Fakat görünen o ki bundan sonra bilgisayarlara bu konuda daha da fazla güvenmeye başlayabiliriz.

Makine Öğrenmesi ile Tavsiye

Makinelere artık çeşitli bilgileri kendi kendilerine öğrenme yetisini verebiliyoruz. Onlar insanların çok farklı fakat bir şekilde gruplanabilir seçimleri arasından ilişki kurma konusunda her geçen gün gelişim gösteriyor. Milyonlarca insan müzik dinliyor, film ve dizi seyrediyor ve insanlar bir tarzı beğendiklerinde o tarza benzer tarzda müzikleri veya dizileri de beğeniyorlar. Yani farklı grup insanların ortak bir beğeni kümesinden bahsetmek söz konusu. Tabi bu kişiler çok geniş kitlede çoğunlukla birbirlerinden habersizler. Hal böyle olunca bilgisayarların bu konuda kullanılmasına da büyük bir fırsat doğmuş oluyor. TasteDive isimli site (önceden TasteKid) içerisinde doğrudan bilgisayardan tavsiye alabiliyorsunuz ve bu tavsiyeler çoğunlukla sizi tatmin eden bilmediğiniz filmleri ve müzikleri keşfedebileceğiniz tavsiyeler oluyorlar. Çok sevdiğiniz bir grup var ve beğenebileceğiniz başka bir grup arayışındasınız fakat tümüyle aynı olsun istemiyorsunuz bu durumda TasteDive aradığınız hizmeti size saniyeler içerisinde sağlıyor. Sürekli öğrenmeye devam eden makine her geçen gün daha da iyileşerek hizmetini de geliştiriyor.

TasteDive’ın Özellikleri

TasteDive’ı tek bir tavsiye almak için kullanabileceğiniz gibi, bu site içerisinde beğendiğiniz konularda listeler de oluşturabiliyorsunuz. Bu sayede diğer kullanıcılarla etkileşime halinde olmanız da söz konusu oluyor. Sitenin tavsiyeleri arasında yeni müzikler, filmler, televizyon şovları, kitaplar, yazarlar, oyunlar ve insanlara ilginç gelen diğer konular yer alıyor. Sitede kullanıcılarla etkileşime de geçebiliyor, listelerinizi paylaşabiliyor ve bu sayede TasteDive’ın makine öğrenmesi algoritmasına da katkıda bulunabiliyorsunuz. Tüm servisler ücretsiz şekilde kullanıma açık. İyi tavsiye almalar.