Dünyanın en büyük dizi ve film sağlayıcısı olan Netflix, resmi olarak Türkiye piyasasına giriş yaptı. Türkiye’deki taraftarlarına resmi hesabından yaptığı Türkçe paylaşımla bu haberi duyuran şirket, çeşitli dizilerinden birtakım kesitlerle Türkçe hesabından yaptığı paylaşımlarla da şimdilik Türk kullanıcılarının sempatisini kazanmayı başarmışa benziyor.

İsterseniz yazımıza genel bir bilgilendirmeyle başlayalım. Netflix; dünya çapında aktif bir online içerik sağlayıcısı olan ve merkezi ABD’de bulunan bir şirkettir. Dünya genelinde 90 milyon civarı kullanıcısı vardır ve bu kullanıcılarına başta kendi yapımı olan diziler olmak üzere kütüphanesine katmış olduğu eski film, dizi, belgesel vb içeriklere erişilebilirlik satar. Netflix’e örnek olarak ülkemizde hizmet veren Digiturk, D-Smart veya Tivibu gibi şirketleri de verebiliriz. Fakat Netflix’in bu şirketlerden en büyük farkı internet ortamında hizmet vermesi ve genel olarak filmografik yapımları içermesidir.

Başta 40 milyon kullanıcının bulunduğu ABD olmak üzere 190 ayrı ülkede erişilebilir durumda olan Netflix, internet ortamında çalışan bir altyapı. Fakat özellikle smartTV türündeki televizyonların yaygınlaşmaya başladığı günümüzde internetteki içerikleri televizyondan kolayca takip edebilme imkanı sunması nedeniyle sanal dekoder gibi hizmet vermekte.

Dilerseniz Netflix’le ilgili akıllara takılan bazı soruları cevaplayalım.

Netflix üyelikleri ne kadar ve hangi hizmetleri veriyor ?

İnternetteki çoğu içerik sağlayıcısı gibi Netflix de kullanıcılarına tek bir paket sunmuyor. Bunun nedeni ise kullanıcılara sağlanan değişik türdeki içerikler. Giriş, orta seviye ve üst seviye olmak üzere üç paketi olan Netflix, bu paketlere göre kullanıcılarına içerik sağlamakta. Örneğin 15,99 TL’lik giriş paketinde sadece 480p’ye kadar olan çözünürlüklerde yapımlarınızı izleyebiliyorsunuz. Bununla birlikte sadece 1 ekran kullanma şansınız mevcut. 28 TL’lik orta seviye pakette ’ye kadar olan çözünürlükler hizmete açık olduğu gibi dilerseniz uygulamayı 2 ekran halinde kullanabiliyorsunuz. Üst seviye paketi ise 40 TL’lik bir ücret karşılığında alınabiliyor ve 4K hizmet verebiliyor. Bununla birlikte ekranı 4’e bölüp istediğiniz yapımları izleme şansına sahipsiniz. Bir evde birden fazla televizyon izleyicisi olabileceğini düşünen Netflix, ekranı bölme hizmetiyle farklı odalarda farklı yapımlar izleme imkanını da kullanıcılara sağlıyor.

Tüm bunların yanında istediğiniz paketi ilk ay ücretsiz olarak kullanabileceğiniz gibi paketlerin tamamı TV, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar, tablet ve cep telefonlarında kullanılabilir durumda.  Dileyen kullanıcılar Netflix sistemine Xbox, Playstation ve Apple TV gibi çeşitli platformlardan da ulaşabilme imkanına sahip.

Netflix Türkiye’nin ilk hizmeti ne olacak ?

Geçen hafta yaptığı duyuruyla resmen Türkiye’den de hizmete açılan Netflix, ülkemizdeki kullanıcılarına ilk olarak Türkçe altyazı ve dublaj hizmeti vermeyi planlıyor. Türkiye’deki kullanıcıların resmi olarak erişilebilir olmadan önce başta ABD olmak üzere çeşitli ülkeler üzerinden kullanıcı oldukları sistemde altyazı ve dublaj seçeneklerini de kullanıcısı oldukları ülkeye göre belirleyebiliyorlardı. Artık Türkiye’yi de resmi olarak içine alan Netflix, kullanıcılarına Türkçe dil hizmetini sunarak ilk adımını attı. İlk olarak Netflix yapımı olan dizilerde Türkçe altyazı ve dublaj seçeneklerini aktifleştiren şirketin daha sonra bu hizmeti tüm içeriklerinde kullanılabilir hale getirmesi bekleniyor.

Netflix Türkiye ne tür bir hizmet verecek ve içeriği ne olacak ?

Netflix’in Türkiye’de resmi olarak hizmet vermeye başlamasıyla birlikte akla gelen en büyük sorulardan biri de şirketin Türk piyasasındaki hamleleri ve Türk kullanıcılarına vereceği hizmet oldu. Türkiye’deki hizmetlerine Ocak ayında başlayan Netflix, Eylül ayında ise resmen Türkiye şubesini kurdu ve hizmete başladı. Bu sebeple de Türkiye’ye gelen şirket kurucusu ve CEO’su Reed Hastings, Çırağan Sarayı’nda verdiği resepsiyonla Türk kullanıcıların aklındaki çoğu soruyu yanıtladı.

Netflix’in Türk piyasasında yaptığı ilk hamle, kütüphanesine Türk yapımlarını da katmak oldu. Günümüzde halen televizyonlarda yayınlanan Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Kış Güneşi, Diriliş Ertuğrul gibi yapımları tüm bölümleriyle satın alan Netflix, bununla da yetinmeyip geçmiş yapımları da bünyesine katmanın peşinde. Aynı zamanda bu yapımları İngilizce isimleriyle yayınlayan şirket, bu politikasından vazgeçip orijinal isimlere yer vererek Türk kullanıcılarını sevindirdi.

Netflix yeni Türk diziler yapacak mı ?

Neflix Türkiye söylentisi piyasaya ilk olarak düştüğünde sektörde bulunan hemen hemen herkesin aklına gelen ilk soru Netflix’in Türk dizi sektöründe yatırım yapıp yapmayacağıydı. Hatta bu konudaki söylentiler bayağı artmış, Netflix’in Ay Yapım başta olmak üzere mevcut dizi sektöründeki pek çok büyük yapım şirketiyle anlaşıp dizi çekimlerine başlayacağı söylenmeye başlanmıştı. Bu konudaki soruları da cevaplayan Hastings, şirketinin Türk dizileri çekmek konusunda da çalışmaları olduğunu ve Netflix’in aktif olarak çalıştığı çoğu ülkedeki yerel hikayelere ve yerel çalışanlara büyük saygı duyduğunu söyledi. Sözlerine “Netflix için önemli olan dizilerin ne kadar sürdüğü değil, anlattıkları. Dizilere bir kitap, bir roman gibi bakarsak bölümler de o kitabın birer kısımları oluyor ve biz seyirciye bu kısımları en iyi şekilde vermek istiyoruz” şeklinde devam eden Hastings, dizi sektöründeki en büyük problemlerden olan 2 saatlik dizi bölümleri konusundaki görüşlerini de sözlerine eklemiş oldu.

Netflix hakkındaki bazı teknik detaylar =

Netflix’i sektöründe dünya lideri yapan tek özelliği sadece zengin içeriği değil. Aynı zamanda kullanıcılarına başta 4K çözünürlük olmak üzere çeşitli izleme imkanları sunan sistem, dizi keyfini sinema salonu kalitesinde sunmasıyla biliniyor. Fakat Türkiye’deki internet altyapısı ve Netflix’i tam randımanlı kullanmak için gereken altyapı düşünüldüğünde akıllara bazı soru işaretleri de gelmiyor değil. Bu soru işaretlerinden en büyüğü Adil Kullanım Kotası ve internet hızlarıyla ilgili. Basit bir örnek vermek gerekirse bugün yüksek çözünürlükte dizi izlemek isteyen internet kullanıcılarının büyük kısmı 1080p görüntü kalitesini tercih etmekte. Bununla birlikte 1080p kaliteye sahip olan ortalama 45 dakikalık bir dizi bölümünün boyutu ise 1 ile 1,5 gigabyte arasında değişiyor. Basit bir hesapla ayda iyimser bir tahminle 30 bölüm dizi izleyen bir kullanıcının yaklaşık 50 gb’lik kotası harcanmış oluyor ki Türkiye’deki ortalama internet kotasının 150 – 200 gb olduğu düşünüldüğünde gayet yüksek bir mebla ortaya çıkmakta.

Netflix’in Türkiye’deki internet altyapısıyla ilgili tek derdi bu da değil. 4K çözünürlüğe kadar tüm çözünürlüklerde hizmet veren şirket, görüntü kalitesi ve ulaşılmak istenen içeriğin çeşitlerine göre fiyatlandırmalara da sahip. Örneğin sadece Netflix dizilerini 1080p kalitede izlemek isteyen kullanıcılar için yaklaşık 15 TL’yi bulan giriş paketi yeterli olabilirken Netflix’in tüm içeriğine 4K çözünürlüğünde ulaşmanın kullanıcılara maliyeti ise 40 TL’yi bulabiliyor. Fakat Türkiye’de 4K çözünürlüğünde dizi izlemek o kadar kolay değil. Çünkü bunun için en az 50 mbps internet hızı gerekiyor ve bir bölümün yaklaşık 5 gb tuttuğunu düşünürsek en az 400 – 500 gb boyutlarında da Adil Kullanım Kotası gerek. Türkiye’deki ortalama internet kullanımı ise 10 mbps ve 100 gb kota şeklinde seyretmekte.

Altyapıyla ilgili sorunlar şirketin CEO’su ve kurucusu olan Hastings’e de soruldu. Müzik kütüphanesi sunucusu Spotify gibi çeşitli telekomünikasyon şirketleriyle anlaşma yapılıp sitede harcanan kotanın ayrı bir ücretlendirmeye dahil olmasını düşünüp düşünmedikleri sorusuna Hastings’in verdiği cevap ise basit oldu. Bu tür bir anlaşma zemini aramadıklarını belirten Hastings, “Türkiye’deki internet altyapısından haberdarız ve bu konuda özel bir çalışmada bulunmadık. Türk kullanıcıların altyapılarına uygun olan paketler de sitemizde mevcut. İsteyen kullanıcılarımız 1080p çözünürlük sunan giriş paketine üye olarak sitemizden istedikleri dizileri izleyebilirler. Bu sayede daha yüksek bir paketi kullanmaları da gerekmez” diyerek bu konudaki söylentilere cevap verdi. Fakat özellikle yabancı dizi sektöründeki dizilerin internet ortamında ücretsiz bir şekilde çok rahat izlenebildiği düşünüldüğünde Netflix’in bu piyasayla bu şekilde nasıl yarışabileceği büyük bir soru işareti olarak kalacağa benziyor.

Netflix ile ilgili diğer bilgiler =

Şirketin resmi olarak kuruluş tarihi 29 Ağustos 1997. İlk zamanlarında bugünkü kadar geniş bir kütüphanesi olmasa da 19 yıldır hizmet vermekte.

Şirketin yönetim binası ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunuyor.

Şirketin iki kurucusu var. Bununla birlikte Reed Hastings, diğer kurucu Marc Randolph’a oranla daha yüksek bir paya sahip ve şirketin CEO’su konumunda.

3500 çalışanı bulunan şirket 2015 yılında kasasına 305 milyon dolar koymuş. 2015 yılı net karı ise 120 milyon dolar seviyesinde.

Şirketin 19 yılda geldiği ekonomik konum ise göz kamaştırıcı. 11 milyar dolarlık bir serveti bünyesinde bulunduruyor.

190 ülkede erişilebilir durumda olan şirketin 90 milyon civarı kullanıcısı var. Bu kullanıcıların 40 milyon civarı ABD’de yaşamakta.

Netflix.com adresi üzerinden hizmet veren sistem, Alexa’nın Ağustos 2016 verilerine göre internette en çok ziyaret edilen 35.web sitesi konumunda.