Rahim ile vajinayı birbirine bağlayan rahim ağzı dokusundaki hücrelerin anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalmasına serviks kanseri denmektedir.

Rahim ağzı kanseri virüs mikrobuna bağlı bir hastalıktır. Servis kanserine çoğunlukla HPV olarak adlandırılan insan papillom virüsü sebep olmaktadır. Bu virüs cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Bulaşmasından daha sonra rahim ağzında enfeksiyona sebep olur. Bu enfeksiyonun tedavi edilmemesi durumunda virüs sağlıklı hücrelerin yapısı dejenerasyona uğratarak kanser hücrelerine çevirir.

Rahim ağzı kanseri belirtileri:

Rahim ağzı kanseri belirtileri genelde aşağıda ki maddeler doğrultusunda ortaya çıkmaktadır.

1-cinsel ilişki sonrası genital bölgede kanama

2-pis kokulu akıntı

3-uzun süreli adet sancıları

4-adet dönemi dışında yaşanan kanama

5-adet döneminde normalin üzerinde yaşanan sancı

6-idrar kaçırma

7-kanlı idrar

8-ani ve hızlı kilo değişimi

9-tuvalet alışkanlığında bozulma

10-kabızlık

11-adet düzensizliği

Rahim ağzı kanseri için risk grubu:

Rahim ağzı kanseri virüse bağlı ve bulaşıcı bir hastalık olduğu için ergenlik dönemine girmiş her kadında görülebilir fakat daha çok 35-45 yaş arası kadınlarda karşımıza çıkmaktadır.

Rahim ağzı kanseri teşhisi:

Pap testi( simir testi) rahim ağzı teşhisi için ilk aşamadır. Bu testte anormal bulgular saptanması durumunda kanser riski çok yüksektir. Bu test 18 yaş üzeri kadınlara uygulanabilmektedir.

Pap testi dışında HTV testide rahim ağzı kanserinin teşhisinde kullanılan testlerdendir. Bu testleri rahim içinden bir cisim yardımıyla doku alınması sonucunda yapılabilen basit ve doğru sonuç veren testlerdir.

Pap testi ve HTV testi sonucunda anormal bulguların saptanması halinde jinekologlar kolposkopi yöntemi ile rahim ağzı ve rahim duvarını inceleyerek teşhis koyarlar.

Rahim ağzı kanseri tedavisi:

Rahim ağzı kanseri tedavisi için birkaç tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler rahmin kısmen yahut tamamen alınması, kemoterapi ve radyoterapi yöntemleridir. Uygulanacak yöntemler kanser hücrelerinin yayılmış oldukları alan ve yayılma hızına göre belirlenecektir.

 

Rahim ağzı kanserinden korunma yolları:

1-HPV aşısı

2-Tek eşlilik

4- Cinsel birliktelik sırasında prezervatif kullanımı

5-Düzenli pap testi

Pap testi ne sıklıkla yapılmalıdır?    

21-30 yaş arası her 2 yılda bir 30 yaş ve üzeri kadınlar için her yıl düzenli olarak pap testi yapılmalıdır.