Bu listemizde 2001 yılına damga vurmuş olan  sinema filmlerini sizlerle paylaşıyoruz. Açıkçası hazırladığımız listeler arasında bizi en çok zorlayan yıllardan birisi 2001 yılı oldu. İlginç bir şekilde sinema tarihine damgayı vurmuş olan son dönemin en başarılı filmleri bu listede yer almaktadır. O sene vizyona girmiş çok ve izlenilmesi gereken çok fazla iyi film olduğu için filmin açıklamalarını kısa tutmaya çalıştık. Uzun tutarsak bu listenin sonunu getiremeyiz gibi gözüküyor. 2001 yılında vizyona girmiş olan her türden filmi listeye ekledik. Eğer sizde 2001 yılında vizyona girmiş olan ve bu listeye girmesini istediğiniz bir film varsa yorum yaparak listemize katkıda bulunabilirsiniz.

Amelie (Le fabuleux destin d’Amélie Poulain)

Pek çok dalda Oscar’a aday olmayı başaran filmde Amelie isimli bir kadının anne ve babasının ölümünün ardından hayata tutunmaya çalışması ve tüm yaşadıklarına rağmen diğer insanların mutluluğu için çaba göstermesi anlatılıyor. Filmin baş rolünde Audrey Tautou yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Jean-Pierre Jeunet oturuyor. Fransız sinemasının kült filmlerinden bir tanesi olan Amelie izlenmesi gereken güzel filmlerden bir tanesi.

Karanlık Yolculuk (Donnie Darko)

Filmde 1988 yılında Donnie adındaki bir genç insan ile tavşan arası bir yaratığın peşinden gider ve yakın bir zaman içerisinde de dünyanın artık sonunun geleceğini söyler. Dünyanın ne zaman yok olacağını tam zamanı ile öğrenen Donnie o saatten sonra normal hayatına devam etmekte zorluk çekecektir. Jake Gyllenhaal, Maggie Gyllenhaal ve Drew Barrymore gibi ünlü isimlerinde yer aldığı filmin yönetmeni ise başarılı yönetmen Richard Kelly.

Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no kamikakushi)

Animasyon türünün en başarılı örneklerinden bir tanesi olan filmde Chihiro ile ailesinin taşındıkları yeni kasabanın aslında fantastik bir dünyaya açıldığının farkına varırlar. Kasabaya bir tünelden geçtikten sonra ulaşılmaktadır. Kasabada en başta her şey muhteşemdir. Chihiro’nun ailesi bu kasabaya taşındıklarını oldukça mutlululardır. Fakat anne ve babası bir anda ortadan kaybolunca Chihiro’nun kasabanın gerçek yüzünü görmeye başlayacaktır.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)

Peter Jackson’ın efsane serisinin başlangıç filminde Orta Dünya’nın kaderini belirleyecek olan yüzüğün sonuncusu aradan geçen çok uzun yılların ardından yeniden ortaya çıkacaktır. Yüzüğün gücünün kötü kişilerin eline geçmemesi için Frodo ile birlikte kurulan bir ekip yüzüğün tek yok edilebilecek yer olan Murdor’a götürmeye çalışacaktır. Ancak bu yolculuk sanıldığı kadar kolay bir yolculuk değildir.

Harry Potter ve Felsefe Taşı (Harry Potter and Sorcerer’s Stone)

Yine Yüzüklerin Efendisi serisi gibi efsane bir fantastik serinin başlangıcı da yine aynı yıl. Yani diyebiliriz ki 2001 yılı sinema için fantastik bir yıl olmuş. Filmde Harry Potter isimli bir çocuğun Hogwarts adı verilen büyücülük okuluna gitmeye başlamasının ardından yaşadığı olaylar anlatılıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Chris Columbus yer alırken filmin baş rollerinde Emma Watson, Daniel Radcliffe ve Rupert Grint gibi isimler yer almakta.

Akıl Oyunları (A Beutiful Mind)

Filmde John Forbes isimli bir matematik dahisinin imkansız gibi görünen bir teoriyi kanıtlama çabası ve tüm bunlar olurken de şizofreni hastalığı ile olan mücadelesi anlatılıyor. Başrol oyuncusu olarak filmde yer alan Russell Crowe bu filmin vizyona girmesinden bir yıl önce Gladyatör filmi ile en iyi erkek oyuncu dalında Oscar ödülünü kazanmış ve 2001 yılında da Akıl Oyunları filmi Oscar’a aday olmayı başarmıştır. Filmin yönetmen koltuğunda da usta yönetmen Ron Howard oturmakta.

Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive)

Filmleri her kesime hitap etmeyen ve izlerken seyirciyi anlam konusunda oldukça zorlayan usta yönetmenlerden bir tanesi olan David Lynch bu filmde de her zamanki gibi kendi tarzını tam anlamı ile konuşturuyor. Baştan uyarmak istiyorum. Film bittikten sonra kendinize ne oldu şu an film bitti mi gibi sorular sorabilirsiniz. Çoğu kişi film bittikten sonra filmi anlamayacaktır. Ancak bu yönetmenin kendi has bir tarzı ve aslında cevabı filmin içinde gizliyor. Filmi iyi bir şekilde kavrayabilmeniz için David Lynch’in diğer filmlerine de bir göz atmanız gerektiğini düşünüyorum. Ben bir izleyişte anlarım diyorsanız buyurun izlemesi size kalmış.

İlk Gün (Training Day)

Usta oyuncu Denzel Washington’a en iyi erkek oyuncu Oscar’ını getiren filmde Jake isimli yeni bir polisin en büyük hedefi Alonzo ve onun ekibine katılmaktır. Ancak bu ekibe katılmak sanıldığı kadar kolay değildir. Ekibe girmek isteyen Jake ekibe girebilmek için bir gün boyunca onların vereceği tüm görevleri eksiksiz yerine getirmek zorundadır. Bu görevleri yapmaya başladıkça ve zaman geçtikçe Jake bu ekibi ve başındaki adam olan Alonzo’yu kafasında yeniden çözümlemeye başlayacaktır.

Kara Şahin Düştü (Black Hawk Down)

Ünlü yönetmen Ridley Scott’ın aksiyon-savaş ve dram türündeki filminde 1993 yılında ABD askerlerinden oluşan bir gruba Somali’de bir generalin ele geçirilmesi amacı ile operasyon düzenleme görevi verilir. Fakat operasyon düzenledikleri bu yeri pek de fazla bilmeyen askerler bir süre sonra orada yer alan asi askerler tarafından köşeye sıkıştırılmaya başlanacaktır. Yardım gelene kadar askerler bu bombardıman altında sağ kalmaya çalışacaklardır.

Kırmızı Değirmen (Moulin Rouge!)

Kendine has bir tarzı olan usta yönetmen Baz Luhrman bu filmde de kendine has tarzını konuşturmayı başarıyor. Nicole Kidman ve Ewan McGregor gibi ünlü isimlerin yer almakta olduğu yapımda Christian işini oldukça seven bir şairdir. Kendisi bir kulüpte çalışmakta olan bir dansçıya sırılsıklam aşık olur. Ancak ne var ki aynı onun gibi bir dük de aynı kadına aşık olur. O saatten sonra ikili arasında aşk için yapılacak olan bir müzikal savaş başlayacaktır.

Orada Olmayan Adam (The Man Who Wasn’t There)

Ethan Coen ve Joel Coen’in yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği filmde 1942 yılındayız. Siyah beyaz film formatında çekilen yapımda Ed, sessiz ve sakin bir kasabada berberlik yaparak hayatını geçindirmektedir. Ed bir süre sonra yaptığı meslekten ve yaşadığı hayattan sıkılmaya başlamıştır. Bu hayattan kurtulmak istemektedir. Bir gün eline yüklü miktarda paraya sahip olabilmesi için bir şans geçer. Ancak bu şans doğru bir yol olmadığı için onu çok daha kötü bir yola doğru sürüklemeye başlayacaktır.

Sevimli Canavarlar (Monster,Inc.)

Disney’in en sevilen animasyon filmlerinden bir tanesi olan Sevimli Canavarlar filmi Pixar’ın yapımını üstlendiği dördüncü animasyon filmi. Filmde Canavar Diyarı adı verilen bir yerden gelen canavarlar enerjiye ihtiyaçları oldukları için insanların yaşamakta olduğu Dünya’ya iniş yaparlar ve burada yaşamaya başlarlar. Pete Docter ve David Silverman’ın yönettiği film ailecek izlenebilecek güzel bir animasyon filmi.

Shrek

Bana göre animasyon filmi tarihinin en iyi filmlerinden bir tanesidir. Gerek konusu, gerekse efektleri ile izleyiciyi içine almayı başaran bir animasyon filmi. Shrek isimli koca bir devin dış görünüşünden dolayı çevresindekiler tarafından dışlanması fakat buna rağmen hayata karşı bir şekilde iyi kalmaya çalışması anlatılıyor. Kendisi yaşadığı bataklığı her şeyden çok sevmektedir ve orayı kaybetmemek için bir ejderhanın kaçırdığı prensesi en tepede yer alan zindandan kurtarmalıdır.

Yapay Zeka (Artificial Intelligence)

Son dönemde de oldukça popüler bir konu olmayı sürdüren yapay zeka konusunun en iyi örneklerinden bir tanesi de bu film. Filmde yapay zeka ile üretilmiş robotlar artık birebir insanlar gibidir. Bu gelişmenin ardından bu robotlar piyasaya sürülür. Bir gün David çocuklarının tedavisi bulunmaya bir hastalığa yakalanır. O saatten sonra çocukları hastalığının tedavisi bulunana kadar dondurulur. Aile ise çocuklarının yokluğunu hissetmemek amacı ile birebir ona benzeyen bir yapay zeka robotu alırlar. O saatten sonra hayatları bambaşka bir noktaya doğru gidecektir.