İyi bir tatil insanların bütün yıl biriktirmiş oldukları stresleri atmak için yeterli olmaktadır. Kimi insanlar için iyi bir tatil kavramı deniz kenarında uzanmak, kimileri için ise daha önce gitmedikleri yerleri keşfederek eğlenceli bir maceraya sahip olmaktır. Bu yılki tatil planlarınızı deniz kenarında geçirmek yerine yeni yerler keşfederek farklı kültürlerle tanışıp, farklı bir atmosfer yaşamak ise bu içerikte sizler için hazırlanan iyi bir tatil için güzel seçenek olabilecek 10 Avrupa şehrine göz atmalısınız!

 

1. Venedik – İtalya

Eğer bu yıl ki tatil planlarınızda yeni yerleri keşfetmek olup ama sudan da ayrı kalamıyor iseniz Venedik tam sizlere göre bir alternatif olabilir! Su kanalları ile meşhur olan Venedik, şehir içindeki bütün ulaşımını bu su kanalları aracılığı ile yapmaktadır. Bu durumdan ötürü şehirde motorlu taşıt kullanımı yasaktır ve hal böyle olunca tertemiz bir havada söz konusu olmaktadır. Kilometrelerce uzunluğa dayanan su kanallarının yanında mimarisi ile de dikkat çeken Venedik, İtalya’nın gözde şehirlerinden bir tanesidir. Özellikle Bizans mimarisinin havasını görebileceğiniz Venedik sizler için hem tarihi hem de farklı bir deneyim sunmaktadır.

 

2. Prag – Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag, özellikle son zamanlarda Avrupa’nın en gözde şehirleri arasına girmektedir. Özellikle büyük bir gece hayatına sahip olan şehir, ucuzluğu ile de dikkat çekmektedir. Tatmin edici bir eğlence sektörünün yanında Prag, yine muhteşem bir tarihi havayı da bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle 2. Dünya savaşı sırasında zarar görmemesinden dolayı birçok tarihi yapıyı koruyabilen nadir şehirlerdendir. Şehirde en çok ilgi gören mekanlar Astronomikal Saat, Tyn Kilisesi, Dans eden bina, Prag Kalesi ve eski şehir meydanı olmaktadır. Aynı zamanda şehrin biraz dışında bulunan televizyon kulesinden de bütün Prag’ı görebileceğiniz bir manzaraya şahit olabilirsiniz.

 

3. Barselona – İspanya

Futbol takımı ile büyük bir başarı yakalamış olan Barselona, aynı biçimde şehir yapısı ile de bu başarıyı yakalamıştır. Barselona özellikle İspanya’dan daha eski bir yapılaşmaya sahip olduğu için tarihi dokusunda bu havayı ziyaretçilerine hissettirmektedir. Şehrin görülmesi gereken mekanlar olarak Sagrada Familia Kilisesi, Poble Espanyol açık hava müzesi, Picasso Müzesi ve daha birçok katedrali mevcut bulunmaktadır. Aynı zamanda Barselona’nın stadı olan Camp Nou, yine gitmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerin listesine eklenmelidir.

 

4. Londra – İngiltere

Baştan aşağı İngiliz asilliği ile yapılaşması söz konusu olan Londra, gerek atmosferi gerekse tarihi açısından görülmesi gereken şehirlerin başında gelmektedir. Thames Nehri ile ikiye ayrılmış olan Londra, Avrupa’nın en yeşil başkentleri arasında bulunmaktadır. Dünyanın en eski metrosuna sahip olan bu şehir yine gerek taksileri, gerek ise meşhur telefon kulübeleri ile sizleri düşlediğinizden daha farklı bir tarih yolculuğuna çıkaracaktır. Şehrin simgesi haline gelmiş olan Parlamento Binası’nın manzarası ile güneşin batışını izleyebilecek ve tarihi yapılar içerisinde modernize yaşamlara tanıklık edebileceksiniz. Şehirde önemli yapıtlar olarak Buckingham Sarayı, Big Ben ve bütün şehri görebilmenize imkan sağlayan bir dönme dolap olan Londra Gözü’nü mutlaka görmelisiniz!

 

5. Roma – İtalya

7 tepe üzerine inşa edilmiş olan Roma, gerek Vatikan’ı bünyesinde barındırdığından gerekse bir tarih başkenti olduğundan, tatilde farklı bir deneyim yaşamak isterseniz sizler için iyi bir seçim olabilir. Özellikle Kolezyum Amfi Tiyatrosu ve Sistine Şapeli gibi marka olmuş birçok tarihi yapıya tanıklık edebileceğini Roma’da kesinlikle tatilinizi değerlendirebileceğiniz en iyi şehirlerden bir tanesi olmaktadır.

 

6. Paris – Fransa

Paris, birçok yazarın şiirlerine ve yazılarına konu olmuş bir aşk şehridir. Her ne kadar aşk şehri olarak tabir edilse de bir o kadar da tarih başkentliği de yapmaktadır. Yine modanın da başkenti olarak dünyada büyük bir üne sahip olan Paris, bünyesinde bulunan birçok yapıt ve mekan ile her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Gündüzü ile gecesinin farklı bir atmosferde geçtiği Işıklar Şehri olan Paris, Eiffel Kulesi ile simgelenmektedir. Yine dünyanın en büyük müzelerinden birisi olan Louvre Müzesi ile Paris, birçok kültürün başkenti olma görevini de üstlenmiştir. Yine ünlü olan katedrallerinden birisi Notre Dame, yılların verdiği yorgunluğuna rağmen o eşsiz heybetini tüm ziyaretçilerine sunmaktadır. Zafer Takı, Versay Sarayı gibi daha birçok tarihi mekana ev sahipliği yapan Paris’te hayatınızın en unutulmaz günlerini yaşayacaksınız.

 

7. Budapeşte – Macaristan

Tuna Nehrinin ortadan ayırdığı Budin ve Peşte isimli iki şehirden oluşan Budapeşte, şehrin tarihi yapısı ve gösterişli gece hayatı ile dikkatleri üzerine çeken bir orta Avrupa şehri olmaktadır. Sahip olduğu Balıkçı Tabyası bünyesinde bulunan kafelerde bir yorgunluk kahvesi içmek sizlere iyi gelecektir. Önemli mekanları olarak Gül Baba Türbesi, Rönesans Sarayı ve daha birçok tarihi yerler gezilmeye değer! Budapeşte her ne kadar iyi bir eğlence sektörüne sahip olsa da şehir yapısı itibari ile bizlere hüzünlü bir atmosferde olduğumuzu hissettirmektedir. Tarih konusunda meraklı iseniz bu tatilde Budapeşte sizler için iyi bir seçenek olacaktır.

 

8. Viyana – Avusturya

Kültür ve sanatın başkenti olarak nitelendirilen Viyana, tarihi boyunca birçok önemli anlaşmalara ve kültürel olaylara ev sahipliği yapmış bir başkenttir. Viyana’yı en özel kılan durum şehrin yüzde otuzunun yeşil olmasıdır. Bünyesinde görülmesi gereken onlarca tarihi mekan ve yapı bulunduran Viyana’da en önemli mekan Schönbrunn Palas olmaktadır. Bu palasın yanında yine Opera binası ve Belediye binası da önemli yapılar arasına girmektedir.

 

9. Berlin – Almanya

Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Berlin, gerek festivalleri ile gerekse partileri ile Avrupa’nın en canlı şehirlerinden birisi olmaktadır. Şehrin önemli yapıları ve mekanlarından bahsedecek olursak Potsdamer Platz, Brandenburg Kapısı, Bellevue Sarayı ve Berliner Dom katedrali gezilmesi gereken önemli yerlerden bazıları olmaktadır.

 

Krakow – Polonya

Krakow Avrupa’nın en iyi korunan Orta Çağ kenti olma özelliğine sahiptir. Özellikle Nazi Almanya’dan kalan Auschwitz Kampı ve Wieliczka Tuz Madeni görülmesi gereken en önemli mekanları arasındadır. Bu mekanlar içerisinde bulunan birçok oda da insanların bir zamanlar maruz kaldıkları işkenceleri anlatan çarpıcı görüntülerle karşılaşabilirsiniz.