Gün içindeki hızlı maratondan bir şeyler yemeye- içmeye vakit ayırmak için çok sınırlı zamanımız oluyor. Damak tadımıza oldukça düşkün olmamız bir yana sevdiğimiz yemekleri her an her yerde yiyebilmek isteriz. Sokak lezzetleri de bu durumda yardıma giriyor.

      1.Döner

Sokak lezzeti denince belki de ilk akla gelen lezzettir. Kısa süre ayrılan öğünlerin kurtarıcısı olan bu lezzeti hazırlamak maalesef herkesin harcı değil. Bu yüzden döneri hazırlayan ustaların,  yüz karası da şöhretlisi de bol olmaktadır.

2.Türk Kahvesi

Günün stresini ve yorgunluğunu atıp rahatlamak için bir yorgunluk kahvesi olmazsa olmazlardandır.

3.Maraş Dondurması

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan Maraş dondurması, yazın kavuran sıcaklarında adeta bir kurtarıcı olarak yetişiyor.

4.Balık Ekmek

Deniz kokusunu içini çekerken bir balık ekmekten daha iyi ne gelebilir ki? Balık ekmek denilince ilk akla gelen yerlerden biri Eminönü’ dür. Civardaki seyyar arabaların hangisinden bir balık ekmek alsanız lezzeti iyidir.

  1. Pilav

Pilav deyip geçmemek lazım, Türkiye’ deki sokakların  belki de en klasikleşmiş sokak lezzeti budur. Yanında ayran ve biber turşusu; isteyene tavuklu, isteyene kuru fasulyelidir.

6.Midye

Balıkçı ya da kokoreççilerde yenebileceği gibi Türkiye’nin kıyı kısımlarındaki her köşe başında da seyyar midyecilerin açtıkları tezgahlar ile karşılaşmak mümkün. Midyenin kerameti de bu galiba, gördüğün an canın istemesidir.

7.Simit

Türkiye’ nin her köşesinde, bazen kapalı çarşıda kaybolduğumuzda, bazen de vapuru beklerken taze simit kokusu bizi sarıyor.

8.Kokoreç

İyice temizlenmiş koyun ya da kuzu bağırsağının soğan suyu, tuz ve karabiberle yoğrulup arasına içyağı konularak şişe sarılıp kor ateşte kızartılmasıyla yapılan, üzerine kekik serpilerek yenilen bu lezzet yanında ayran, turşu suyu veya şalgam suyu ile Türkiye’ deki sokakların vazgeçilmezidir.

  1. Köfte

Türk mutfağının önemli yemeklerinden biri olan bu sokak lezzeti genel olarak ekmek, soğan, maydanoz, baharat vb. katılmış kıyılmış etten, kimi zaman da tavuktan, balıktan ya da patatesten yapılan, türlü biçimlerde olan ve türlü biçimlerde pişirilen yiyeceklerin ortak adıdır.

   10 . Lokma

Lokma,, un, maya, tuz ve şekerle hazırlanan hamurun, sıvı yağda kızartılmasıyla hazırlanıp koyu kıvamlı şerbetle tatlandırılarak servisi yapılan bir tatlıdır.