Yazılımlar günlük işlerimizi kolaylaştırıp bize daha rahat bir yaşam sunar. Ancak yine de tüm yazılımlar ücretleri nedeni ile ulaşabileceğimiz bir noktada değildir. Çok beğendiğiniz bir yazılıma sahip olmak istiyor ancak ücretini ödeyemiyorsanız listemiz tam size göre göre ,çünkü sizin için ücretli yazılımların ücretsiz alternatiflerini listeledik .
  1.Video düzenleme
Pahalı: Adobe Premiere Pro, AVS Video Editor, Final Cut Pro
Ucuz: Lightworks Basic (ücretsiz) – Pro sürümü (tam 249,99 £, aylık £ 14,99 veya eğitim amaçlı kullanım için% 50 indirim ile bir yıllık lisans £ 99,99)
Platform: Windows, Mac OS X, Linux
Ayrıntılar: Lightworks, Pulp Fiction, Shutter Island ve King’s Speech gibi birçok büyük Hollywood filminde kullanılan profesyonel bir düzenleme aracıdır. Bu güçlü bir araçtır ve temel sürüm kesinlikle ücretsizdir ve pro sürümü özellikler genişletilebilir.. Tek gerçek fark, maksimum MPEG4 / H.264 (Web, YouTube, Vimeo, Facebook ve Instagram) 1280x720p piksel maksimum çözünürlükte verebilmenizdir. Pro sürümü ile tüm dışa aktarma seçeneklerini isterseniz çeşitli fiyat planlarında mevcuttur.

2.Ses Düzenleme
Pahalı: Adobe Audition, FL Studio 12.1.2
Ucuz: Audacity (ücretsiz)
Platform: Windows, Mac OS X, Linux
Ayrıntılar: Ücretsiz açık kaynaklı, kullanımı kolay çok yollu ses düzenleyicisi. Kayıt, düzenleme yapabilir ve ses efektleri ekleyebilirsiniz. Bazı pahalı yazılımlar kadar çok özelliği yoktur, ancak kesinlikle ses düzenleyebilmeniz için gereken her şeye sahip.
3.Resim Düzenleme
Pahalı: Adobe Photoshop
Ucuz: GIMP (ücretsiz)
Platform: Windows, Mac OS X, Linux
Ayrıntılar: GIMP, gelişmiş fotoğraf rötuşuna olanak tanıyan ve beklediğiniz tüm ana dosya formatlarını (TIFF, JPEG, GIF, PNG, PSD) destekleyen harika bir ücretsiz yazılımdır. Her arayüz özelleştirilebilir, böylece widget aralığı, renkler, simge boyutları ve özel araçları değiştirebilirsiniz.
4.Vektör Grafikleri
Pahalı: Adobe Illustrator
Ucuz: Inkscape (ücretsiz)
Platform: Windows, Mac OS X, Linux
Ayrıntılar: Bu ücretsiz ve açık kaynaklı yazılım ile logolar, resimler, diyagramlar, haritalar ve web grafikleri gibi çok çeşitli vektör grafikleri oluşturabilirsiniz. Adobe Illustrator, CorelDRAW ve Xara Xtreme ile aynı özelliklerin çoğunun yanında basit bir ara yüze sahiptir. Nesneleri kolayca yaratabilir ve yönlendirebilir veya serbestçe çizebilirsiniz, hatta eklentilerle işlevselliğini özelleştirebilirsiniz.