Cilt bakımıyla alakalı birçok yerde farklı tarifler ve uygulama metotları yazılmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bu bakımların cildimize uyup uymayacağıdır. Hiçbir cilt birbirine benzememekle birlikte kuru cilde iyi gelen şeyler yağlı ciltlerde büyük sorunlara yol açabilir. Karma ve yağlı cilt aynı şekilde tedavi edilir, çünkü iki cilt tipinde de problem aynıdır. Güzel bir cilde kavuşmak istiyorsanız öncelikli yapmanız gereken şey şüphesiz cilt temizliğidir. Özellikle yağ üretimi fazla olan ciltlerde bu en önemli noktalardan birisidir. Cilt temizliği düzenli yapılmadığı takdirde yapılan diğer işlemlerin etkisi azalacak hatta hiç olmayacaktır. Yağlı ve karma cilde sahip olanların ilk olarak kullanması gereken şunlardır:

  • Temizleme jeli veya köpüğü
  • Salisilik asit içeren tonik
  • Düşük dozda salisilik asit içeren bir nemlendirici

Tüm bu ürünleri ister aktarlardan isterseniz eczanelerden rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Salisilik asit özellikle yağlı ve karma ciltlerde yağ üretim oranını azaltarak, gözeneklerin sıkışmasına yardımcı olmaktadır. Sıkı gözeneğe sahip olan bir cilt üzerinde akne oluşumu daha az oranda gerçekleşir.

Evde Bakımla Siyah Noktalara Elveda!

Günlük temizliğinizi yapmaya başladıktan sonra satın alacağınız ince granüllere sahip bir peeling ile haftada bir cildinizin ölü tabakasını atmasına yardımcı olabilirsiniz. Yüzünüzde aktif sivilce bulunuyorsa kesinlikle granülsüz silgi peeling tercih etmeniz gerekir. Peeling işleminde sonra, kaynamış olan suyu bir leğene koyarak, başınızı üstüne tutup havluyla üstünüzü kapatın. Bu işlem cildinize buhar vererek gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olacaktır. Yaklaşık 10 dakika bu şekilde bekledikten sonra, işaret parmaklarınıza alacağınız peçete yardımıyla önce burun kenarlarını daha sonra tüm cildi sıkıştırma suretiyle siyah noktaları temizleyin. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise sivilceyi değil siyah noktayı sıkmanızdır. Profesyonel olmayan yöntemlerle sıkılan sivilcelerin kapsülü cilt altında kalarak, doku altı yağ oluşumuna ve sivilcenin çoğalmasına sebep olur. Siyah nokta temizleme işlemi sonrasında mutlaka pamuk yardımıyla cildinizi salisilik asitli tonikle temizleyiniz. Bu işlem siyah noktaların çıkmasını yavaşlatacak ve gözeneklerinizi sıkıştıracaktır. Tonik işleminiz bittikten sonra yapmanız gereken işlem ise aşağıdaki maskelerden evinizde olanı seçerek yüzünüze uygulamanız.

Limon Maskesi

2 adet limonun kabuğu rendelenir, rendelenmiş limon kabuklarını 2 yemek kaşığı suyun içinde 5 dakika bekletilerek robotta ezilir. Hazırlanan karışım göz etrafına gelmeyecek şekilde tüm yüze uygulanır ve 5 dakika bekletildikten sonra cilt durulanır. Bu maskeyi haftaya bir uygulayabilirsiniz. Limon ciltteki yağ düzeyini azaltarak parlamasına engel olur.

Salatalık Maskesi

1 yemek kaşığı salatalık suyu, 1 yumurta akı, 2-3 damla limon suyu ve yarım yemek kaşığı yeşil kil karıştırılarak cilde uygulanır. Ciltte 20 dakika bekletildikten sonra, cilt nazik bir şekilde yıkanır. Bu maskeyi de haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Aspirin Maskesi

5 adet Aspirini ezerek parçaladıktan sonra üzerine 2 yemek kaşığı limon karıştırın ve hafif sıvı olan bu karışımı cildinizde 15 dakika beklettikten sonra durulayın.

Sivilceli Ciltler İçin Maya Maskesi

Yarım paket yaş maya 2 yemek kaşığı yoğurtla iyice karıştırılarak ezilir. Hazırlanan bu karışım göz etrafı ve dudak üstüne gelmeyecek şekilde cilde sürülerek 15 dakika bekletilir. Bu maskeyi haftada 2 gün kullanabilirsiniz. Ama oluşacak tahrişlerden dolayı işlem sonrası mutlaka yağlı ciltlere özel nemlendiricilerden sürmeniz tavsiye edilir.

Zerdeçal Maskesi

1 çay kaşığı zerdeçal tozu, 1 çay kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı yoğurt ve 3 damla limon suyunu iyice karıştırarak cildinizde 10 dakika bekletip durulayın. Zerdeçal özellikle çok yağlı ve sivilceli ciltlerde etkili olmaktadır. Fakat maskeyi yapmadan önce zerdeçalı bileğinizde hafif ıslatarak denemeniz tavsiye edilir. Zerdeçal alerjik reaksiyonlara sebep olabilen bir bitki olduğu için cildinizde kızarıklıklara sebep olabilir. Sizde herhangi bir kızarıklık yapmıyor ise bu maskeyi 10 günde bir tekrar edebilirsiniz.