Yaşlılık benleri nedir?

Yaşlılık benleri tıpkı adından anlaşıldığı gibi yaşlandıkça vücudun bazı bölgelerinde meydana gelen kahverengi ve siyah renklerdeki oval lekelerdir. Çoğunlukla güneşe maruz kalmış bölgelerde görülen yaşlılık benleri bu yüzden el, omuz ve yüz gibi bölgelerde çoğunluk gösterir. Yanlış kozmetik ve bakım ürünleri kullanımı da yaşlılık benlerinin artmasına neden olur. Yaşlılık benlerinin sık sık görülmesinin bir diğer nedeni ise genetiktir aile bireylerinde yaşlılık benleri görülüyorsa ileride diğer bireyler de yaşlılık benlerinin görülme olasılığı yüksektir. 40 yaş üzeri bireylerde görülen yaşlılık benleri herhangi bir hastalığa veya cilt kanserine yol açmaz. Fakat deri üzerinde kabarık şekildeki et benlerini kaşıyarak ya da başka yöntemlerle kanatırsanız cilt kanseri riski taşıyabilir. Bazı yaşlılık benlerinde ise cilt kanseri riski vardır eğer yaşlılık benlerinizde aniden büyüme ve renk değişiklikleri gözlemliyorsanız bir cilt doktoruna gözükmeniz yararlı olacaktır. Bazı insanlarda yaşlılık benleri dikkat çekmese de yüz ve el gibi açık bölgelerdeki yaşlılık benlerinden hoşlanmayan bireylerde mevcut bu yüzden yaşlılık benleri estetik amaçla basit yöntemlerle tedavi edilebilir. Yaşlılık benleri kimyasal peeling, lazer ve buz tedavisi ile uzmanlar tarafından kolayca tedavi edilebilir. Fakat bu tedavi sonrası güneşten korunmak için güneş kremleri kullanılmalıdır aksi durumlarda tedavi edilen yaşlılık benleri için tekrar tedavi gerekebilir.

Çillerden kurtulmak için ipuçları:

Aşırı güneş etkisinde kalan bireylerde görülen çiller çoğunlukla açık tenli kişilerde görülür. Büyüdükçe vücudumuzun güneşe daha dayanıklı olması sonucu azalabilirler. İşte size çillerden kurtulmak için ipuçları:

  • Dışarı çıkarken mutlaka koruyucu güneş kreminizi sürün.
  • Cildinizin güçlenmesi için bol bol C vitamini içeren besinler tüketin bu sayede güneş cildinize daha az etki edecektir.
  • Yüzünüzde ve boynunuzu çil oluşmamasını istiyorsanız güneşe maruz kalan cildinize her gün ekşi süt uygulayın yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici krem de kullanabilirsiniz.
  • Badem ununa bal ve yumurta akı ekleyip krem kıvamını alıncaya kadar gül suyu ekleyin ve maske olarak uygulayın.
  • Yarım çay bardağı havuç suyuna yarım limon sıkın ve yüzüne tonik olarak uygulayın 20 dakika bekleyip yüzünüz su ile temizleyin.